VÄLKOMNA TILL ÖSTSVENSKA TAXKLUBBENS SPÅRKURS PÅ EKERÖ

Kurstillfällena är lördagarna 17 och 24 mars samt 7 april.

Samling kl. 08.00 vid samtliga tillfällen.
Samlingsplats är parkeringen vid Kommunhuset Ekerö.
 
Du behöver bara ta med dig egen matsäck, korv att grilla, spårhalsband/sele,
spårlina och hund. Det är även lämpligt att klä sig efter rådande väderlek.
 
Klubben håller med snitslar, blod, rådjursklövar och grillar till vår gemensamma
grillning.
 
Vägbeskrivning:
Kommunhuset ligger på Ekerövägen direkt till höger när du passerat Tappströmsbron. Parkeringen finns alldeles vid kommunhuset och deltagarna hittar lätt gruppen när man ser folk med taxar samlade.
 
 
Välkomna till ett ”soligt” Ekerö. Leif O Rohlin med domarkollegor kommer att hålla i samling och uppstart för kursen.
 
Anmälan till kursen görs på rorliga@ostsvtaxar.se.
Anmälningsavgiften är 750 kr/hund (för medlemmar) och betalas in på klubbens pg: 55 86 13-6 före kursen. Även i år erbjuder vi en s k ”earlybird” – anmäler du dig och betalar före februari månads utgång betalar du bara 650 kr/per hund!

 

 

 

Nya tider för rörliga viltspår

Vi har beslutat att det ska vara möjligt att anmäla även till öppen klass i det rörliga viltspårsprovet under hela året så länge det är barmark.

 

Från och med nu är Christian Gabler mottagare av anmälan till de rörliga spårproven.
Se mer på sidan “Viltspår”

 

lollo klov
Red Top’s Lollo Rosso bekantar sig med klöven
(Foto: Ulla Stålnacke Vestergren)

 

Resultat från ordinarie spårprov hösten 2015

Östsvenska Taxklubbens ordinarie viltspårsprov 2015-09-18 – 2015-09-21

TAXAR

Anlagsklass

SAGORIKETS ARIEL SE54738/2013
Uppf Iverstam Birgitta Sundbyberg Äg. Dammhag Lilian Enskede
Pris: Godk.

 

Öppen klass
LILLSJÖSKOGENS COMMANDER CROWE SE57222/2013
Uppf Sterner Birgitta Östersund Äg. Ohlsson Jan-Olof Järfälla
Pris: 1:a pris

 

SE U(V)CH SE VCH FI UCH C.I.B LILLSJÖSKOGENS GRETEL S16645/2009
Uppf Sterner Birgitta Östersund Äg. Ohlsson Jan-Olof Järfälla
Pris: 0 pris

 

SE VCH SE U(V)CH BUSSAHAGENS OSCAR-WILDE SE27358/2011
Uppf Jacobsson Marie & Jacobsson Charlot Solna Äg. Jacobsson Charlotte Solna
Pris: 0 pris

 

SE VCH SE U(V)CH KLOCKARBOL’S QLARION S17221/2004
Uppf Forslund Susanne & Forslund Mats Järlåsa Äg. Agneta Ståhle Älvsjö
Pris: 1:a pris

 

SE VCH TAXCHÉRIS AVANTAGE S26683/2008
Uppf Ståhle Agneta Älvsjö Äg. Ståhle Agneta Älvsjö
Pris: 1:a pris

 

SE VCH SE U(V)CH TAXCHÉRIS BELLE SE43487/2011
Uppf Ståhle Agneta Älvsjö Äg. Ståhle Agneta Älvsjö
Pris: 1:a pris

 

SE VCH BOCKSKALLETS TARZAN S48328/2004
Uppf Rohlin Leif Ove & Rohlin Gunnel Ekerö Äg. Rohlin Leif O Ekerö
Pris: 3:e pris

 

HEDEBY HUNTING’S AJAX SE40490/2014
Uppf Rundqvist Matts & Rundqvist Helene Tystberga Äg. Rundqvist Matts & Rundqvist Helene Tystberga
Pris: 1:a pris

 

HEDEBY HUNTING’S ARAMIS SE40492/2014
Uppf Rundqvist Matts Folke & Rundqvist H Tystberga Äg. Hagblom Håkan Täby
Pris: 0 pris

 

ZELMAAS GUSTEN SE29978/2013
Uppf Norberg Kerstin Lidingö Äg. Östberg Hans Stockholm
Pris: 0 pris

 

CAMPILIOS DRUVA SE43538/2012
Uppf Karlsson S & Ridde M-L Kristinehamn Äg. Strömbert Allan Järfälla
Pris: 3:e pris

 

SE VCH FISKESÅ MINDY S19296/2007
Uppf Lindqvist Marianne Rimbo Äg. Schierbeck Christer Drottningholm
Pris: 3:e pris

 

SE VCH HISSMOVALLENS ELVIRA SE62413/2012
Uppf Lihuvud Dag Krokom Äg. Gustafsson Birgitta Åkersberga
Pris: 3:e pris

 

SE VCH PLAYADEL BERGS VIDSÖKANDE VIVECA SE53773/2011
Uppf Nordqvist Mervi Emkarby, Åland Äg. Lundin Annika Farsta
Pris: 3:e pris

 

SE U(V)CH ZELMAAS FANNY SE58780/2012
Uppf Norberg Kerstin Lidingö Äg. Norberg Kerstin Lidingö
Pris: 0 pris

 

ÖVRIGA RASER
FLORA V D BISMARCKQUELLE SE42895/2014
Uppf Möhrke Axel Dulmen, Tyskland Äg. Persson Isabell Stockholm
Pris: 1:a pris

 

GRÅLÖTENS MAJOR MORGONKRÖK SE41998/2013
Uppf Jakobsson Eva Svartsjö Äg. Grundin Armsjö Barbro Bromma
Pris: 0 pris

 

 

VANDRINGSPRISER

Ursprungstaxen (till provets bästa tax)
Priset delas mellan TAXCHÉRIS BELLE och HEDEBY HUNTING’S AJAX

 

Quias minnespris (till provets bästa unghunds- eller juniortax)
Priset går till HEDEBY HUNTING’S AJAX

 

Jan Åkerbergs VP (till provets bästa tax i anlagsklass)
Priset går till SAGORIKETS ARIEL

 

Marianne Herdenstams minnespris (till provets bästa långhåriga tax av normalstorlek)
Priset går till  TAXCHÉRIS BELLE

 

Resultat från ordinarie spårprov våren 2015

 

Östsvenska Taxklubbens ordinarie viltspårsprov 2015-04-24 – 2015-04-27

 

Anlagsklass

 

EDWIN SE37882/2014 Uppf Ekholm Göran Ösmo Äg. Nilsson Göran Kungsängen

Pris: Ej godk.

 

SIGGE SE24950/2014 Uppf Lidenvik Camilla Vänge Äg. Oldmark Monica Åkersberga

Pris: Ej godk.

 

HEDEBY HUNTING’S ARAMIS SE40492/2014 Uppf Rundqvist Matts Folke & Rundqvist H Tystberga Äg. Hagblom Håkan Täby

Pris: Godk.

 

RONDODREVETS REA SE39514/2014 Uppf Andersson Carina Grödinge Äg. Andersson Carina

Pris: Godk.

 

Öppen klass

 

FRIENDS ALWAYS FINA SE45613/2010 Uppf Ekelund Ann-Christine & Peter Vendelsö Äg. Ekelund Ann-Christine

Pris: 0 pris

 

FRIENDS ALWAYS SWEETEST HONEY SE47720/2013 Uppf Ekelund Ann-Christine Vendelsö Äg. Ekelund Ann-Christine Vendelsö

Pris: 1:a pris

 

TILI SE45697/2012 Uppf Ekholm Göran Ösmo Äg. Nilsson Göran Kungsängen

Pris: 0 pris

DITRIX GANDALF S38119/2009 Uppf Dahlborn Anne Söderköping Äg. Nyström Emeilie Upplands Väsby

Pris: 1:a pris

 

KLOCKARBOL’S QLARION S17221/2004 Uppf Forslund Susanne & Forslund Mats Järlåsa Äg. Agneta Ståhle Älvsjö

Pris: 1:a pris

SE VCH TAXCHÉRIS AVANTAGE S26683/2008 Uppf Ståhle Agneta Älvsjö Äg. Ståhle Agneta

Pris: 2:a pris

 

TAXCHÉRIS BELLE SE43487/2011 Uppf Ståhle Agneta Älvsjö Äg. Ståhle Agneta Älvsjö

Pris: 1:a pris

 

BAYDAX DYNAMIT SE42130/2012 Uppf Lidén Liselotte & Lidén Peter Valbo Äg. Höckne Laila Årsta Havsbad

Pris: 1:a pris

 

BOCKSKALLETS TARZAN S48328/2004 Uppf Rohlin Leif Ove & Rohlin Gunnel Ekerö Äg. Rohlin Leif O Ekerö

Pris: 1:a pris

 

JÄGARFLICKANS NEVIL S22383/2006 Uppf Tarle Elsie Sollentuna Äg. Modin Kenneth Farsta

Pris: 2:a pris

 

ZELMAAS GUSTEN SE29978/2013 Uppf Norberg Kerstin Lidingö Äg. Östberg Hans Stockholm

Pris: 1:a pris

 

BOCKSKALLETS TANJA S48329/2004 Uppf Rohlin Leif O & Rohlin Gunnel Ekerö Äg. Rohlin Leif O Ekerö

Pris: 0 pris

 

CAMPILIOS DRUVA SE43538/2012 Uppf Karlsson S & Ridde M-L Kristinehamn Äg. Strömbert Allan Järfälla

Pris: 1:a pris

 

FISKESÅ MINDY S19296/2007 Uppf Lindqvist Marianne Rimbo Äg. Schierbeck Christer Drottningholm

Pris: 1:a pris

 

HISSMOVALLENS ELVIRA SE62413/2012 Uppf Lihuvud Dag Krokom Äg. Gustafsson Birgitta Åkersberga

Pris: 1: pris

 

KLOCKARBOL’S DIXIE S29020/2002 Uppf Forslund Susanne Vänge Äg. Ståhle Agneta Älvsjö

Pris: 1:a pris

 

PLAYADEL BERGS VIDSÖKANDE VIVECA SE53773/2011 Uppf Nordqvist Mervi Emkarby, Åland Äg. Lundin Annika Farsta

Pris: 1:a pris

 

ZELMAAS FANNY SE58780/2012 Uppf Norberg Kerstin Lidingö Äg. Norberg Kerstin Lidingö

Pris: 1:a pris

 

ZELMAAS GAIA SE29974/2013 Uppf Norberg Kerstin Lidingö Äg. Norberg Kerstin Lidingö

Pris: 1:a pris

VANDRINGSPRISER

Julles Vp går till Bockskallets Tarzan

Klystorparnas Vp Jägarhornet går till Bockskallets Tarzan

Spårbrädan Upplands Taxklubbs Vp går till Hedeby Hunting’s Aramis

Zelmaas Vp går till  Bockskallets Tarzan

Spårkurs tre lördagar i mars

Spårkursen går i år av stapeln lördagarna 14/3, 21/3 samt 28/3 på Ekerö. Såväl erfarna ekipage som nybörjare är välkomna. Under ledning av certifierade spårdomare lär vi ut att lägga ett enklare spår och efter kursen är tanken att ekipagen ska ha tillräckliga kunskaper för att kunna genomföra ett anlagsprov. Ges tillfälle sätter vi samman grupp med erfarna ekipage som får gå svårare spår.

Kursen tar inte en hel lördag i anspråk. Vi samlas kl. 08.00, lägger några spår, bryter för lunch och när spåren sedan “legat till sig” får samtliga ekipage gå sina spår.

Anmälningsavgiften är 750 kr/hund (för medlemmar) och betalas in på klubbens pg: 55 86 13-6 före kursen. Nytt för i år är att vi erbjuder en s k ”earlybird” – anmäler du dig och betalar före februari månads utgång betalar du bara 650 kr/per hund!

Anmälan till spårkursen görs till: 1geo.pan@gmail.com.

 

Vandringspriser höstens ordinarie spårprov

Jan Åkerbergs Vp till bästa tax i anlagsklass går till Zelmaas Gusten, ägare Hans Östberg

Hundraårspokalen går till Klockarbol’s Qlarion, ägare Agneta Ståhle

Qias Mp. delades ej ut då ingen hund uppfyllde statuterna

Klubbmästare + Zelmaas Jessies MP går till Taxchéris Belle, ägare Agneta Ståhle

Marianne Herdenstams MP. går till Klockarbol’s Qlarion, ägare Agneta Ståhle

Resultat höstens ordinarie spårprov

Resultat Ordinarie Spårprov 19-22 september 2014

Anlagsklass

ZELMAAS GUSTEN Uppf Norberg Kerstin, Lidingö Äg. Östberg Hans, Stockholm,

Pris: Godkänd

Öppen klass

TILI Uppf Ekholm Göran, Nynäshamn Äg. Nilsson Göran, Kungsängen, Pris: 2:a

DITRIX DIONYSOS Uppf Dahlborn Anne, Söderköping Äg. Nyström Emilie, Upplands Väsby, Pris: 2:a

DITRIX GANDALF Uppf Dahlborn Anne, Söderköping Äg. Nyström Emeilie, Upplands Väsby, Pris: 1:a

SJUSTJÄRNANS XXIV GALAX Uppf Kuntsel Inger & Jansson Tamm Charlo, Saltsjö-boo Äg. Panagiotidis Georgios, Vällingby, Pris: 0

KLOCKARBOL’S QLARION Uppf Forslund Susanne & Forslund Mats, Järlåsa Äg. Agneta Ståhle, Älvsjö, Pris: 1:a 

TAXCHÉRIS AVANTAGE Uppf & äg Ståhle Agneta, Älvsjö, Pris: 1:a

TAXCHÉRIS BELLE Uppf & äg Ståhle Agneta, Älvsjö, Pris: 1:a

FISKESÅ MINDY Uppf Lindqvist Marianne, Rimbo Äg. Schierbeck Christer, Drottningholm, Pris: 1:a 

KLOCKARBOL’S DIXIE Uppf Forslund Susanne & Forslund Mats, Järlåsa Äg. Agneta Ståhle, Älvsjö, Pris: 1:a

SE VCH PLAYADEL BERGS VIDSÖKANDE VIVECA Uppf Nordqvist Mervi, Emkarby, Åland Äg. Lundin Annika, Farsta, Pris: 1:a

ZELMAAS FANNY Uppf & äg. Norberg Kerstin, Lidingö, Pris: 0

 ZELMAAS GAIA Uppf & äg. Norberg Kerstin, Lidingö, Pris: 3:e

Klubbens representant spår-SM 2014

I helgen den 23-24 augusti går årets Spår-SM av stapeln med Upplands Taxklubb som arrangör. Läs mer om arrangemanget här. Östsvenska Taxklubben representeras av ekipaget Agneta Ståhl med sin långhårstik SE U(V)CH SE VCH Taxchéris Belle och Taxchéris Belleönskar dem stort lycka till!

 

 

Foto: Eva von Celsing

Resultat Ordinarie Spårprov 24-28 april 2014

Anlagsklass

FRIENDS ALWAYS SWEETEST HONEY SE47720/2013 f 20130713, Uppf & Äg. Ekelund Ann-Christine, Vendelsö, Pris: Godk

ZELMAAS GUSTEN SE29978/2013 f 20130430, Uppf Norberg Kerstin Lidingö Äg. Östberg Hans, Stockholm, Pris: Ej godk

CAMPILIOS DRUVA SE43538/2012 f 20120531, Uppf Karlsson S & Ridde M-L Kristinehamn Äg. Strömbert Allan, Järfälla, Pris: Godk

ZELMAAS GAIA SE29974/2013 f 20130430, Uppf & Äg. Norberg Kerstin, Lidingö, Pris: Godk

Öppen klass

DITRIX DIONYSOS SE51719/2010 f 20100717, Uppf Dahlborn Anne Söderköping, Äg. Nyström Emilie, Upplands Väsby, Pris:1:a

DITRIX G ANDALF S38119/2009 f 200905, Uppf Dahlborn Anne Söderköping, Äg. Nyström Emeilie, Upplands Väsby, Pris:1:a

SE VCH SE U(V)CH SJUSTJÄRNANS XXIV GALAX S39408/2009 f               20090602, Uppf Kuntsel Inger & Jansson Tamm Charlo Saltsjö-boo, Äg. Panagiotidis, Vällingby, Pris: 1:a

SE VCH SE U(V)CH ÖRNBERGETS RINALDO S29800/2005 f 20050329, Uppf Rhodin Elisabeth & Rhodin Jill Mariefred Äg. Rolfs-Panagiotidou Elisabeth, Vällingby, Pris: 2:a

SE VCH SE U(V)CH KLOCKARBOL’S QLARION S17221/2004 f 2004012, Uppf Forslund Susanne & Forslund Mats Järlåsa, Äg. Agneta Ståhle, Älvsjö, Pris: 2:a

SE VCH TAXCHÉRIS AVANTAGE S26683/2008 f 20080313, Uppf och Äg, Ståhle Agneta, Älvsjö, Pris: 1:a

SE VCH TAXCHÉRIS BELLE SE43487/2011 f 20110707, Uppf och Äg, Ståhle Agneta, Älvsjö, Pris: 1:a

BIANCAS URBAN S51996/2008 f 20080703, Uppf och Äg. Björk Åsa, Stocksund, Pris: 0

SE VCH BOCKSKALLETS TARZAN S48328/2004 f 20040621, Uppf och Äg. Rohlin Leif Ove & Rohlin Gunnel, Ekerö, Pris: 1:a

SE VCH BOCKSKALLETS TANJA S48329/2004 f 20040621, Uppf och Äg. Rohlin Leif O & Rohlin Gunnel, Ekerö, Pris: 1:a

SE VCH FISKESÅ MINDY S19296/2007 f 20070216, Uppf Lindqvist Marianne Rimbo Äg. Schierbeck Christer, Drottningholm, Pris: 2:a

J SE VCH KLOCKARBOL’S DIXIE S29020/2002 f 20020404, Uppf Forslund Susanne Vänge Äg. Ståhle Agneta, Älvsjö, Pris: 2:a

SE VCH PLAYADEL BERGS VIDSÖKANDE VIVECA SE53773/2011 f 20110601, Uppf Nordqvist Mervi Emkarby, Åland Äg. Lundin Annika, Farsta, Pris: 1:a

RONDODREVETS OMEGA SE37028/2012 f 20120524, Uppf Andersson Carina Skogås Äg. Krogh Björn, Saltsjöbaden, Pris: 3:e

ZELMAAS ESSIE SE61357/2011 f 20111122, Uppf Norberg Kerstin Lidingö Äg. Norr Fredrik, Sundbyberg, Pris: 1:a

ZELMAAS FANNY SE58780/2012 f 20121108, Uppf och Äg. Norberg Kerstin, Lidingö, Pris: 1:a